Skorzystaj z dofinansowania do zakupu obuwia ortopedycznego

Masz pytania? Zadzwoń!

Obuwie ortopedyczne

Obuwiem ortopedycznym określamy obuwie specjalistycznego przeznaczenia, wykonane zazwyczaj według indywidualnych pomiarów stóp, zgodnie z zaleceniami lekarza bądź rehabilitanta, dostosowanymi do konkretnej wady bądź schorzenia w obrębie kończyn dolnych.

Jak dobrać buty ortopedyczny ?

Jako że stosowanie obuwia ortopedycznego jest nieodzownym etapem leczenia wrodzonych bądź nabytych nieprawidłowości, bardzo ważne jest, aby dobór właściwego rodzaju oraz pomiar były wykonane przez osoby kompetentne i wykwalifikowane.

Zadaniem butów miarowych w zależności od potrzeb jest korekcja, odciążenie, stabilizacja lub współdziałanie z ortezą stopy. Dlatego właśnie osoba biorąca miarę, jak również wykonująca obuwie, powinna ściśle dostosować się do wydanych wcześniej zaleceń lekarza bądź fizjoterapeuty, dopasować odpowiedni rozmiar, tęgość oraz pozostałe elementy struktury buta tak, aby osiągnąć optymalne efekty leczenia.

 

Zalety zdrowotne

Konieczność stosowania obuwia ortopedycznego może nastąpić na każdym etapie naszego życia – od wczesnego dzieciństwa – z powodu wad nabytych w życiu płodowym (np. buciki korekcyjne do leczenia stopy końsko szpotawej), aż do starości – w leczeniu różnych schorzeń, zmian pourazowych lub pooperacyjnych (np. obuwie odciążające w zespole stopy cukrzycowej).

Stosowaniem odpowiedniego obuwia możemy ingerować w układ kostno-tkankowy, doprowadzając do korygowania powstałych wad, zwłaszcza u dzieci, kiedy istniejące zaburzenia nie utrwaliły się jeszcze w swojej strukturze. Obuwie ortopedyczne może także stabilizować stopę i staw skokowy, odciążać bolesne miejsca, umożliwiając korekcję zaburzeń chodu.

Wiele osób, które po raz pierwszy styka się z zaleceniem noszenia takich butów przeraża sama perspektywa noszenia brzydkich, topornych wyróżniających się butów – nic bardziej mylnego. Obecna technika wykonywania oraz stosowane materiały sprawiają, że takie buciki estetyką niczym nie odbiegają od normalnych, kommercyjnych modeli. Buty wykonywane są zgodnie z trendami mody, a nawet dają możliwość indywidualnego własnego doboru wzornictwa lub koloru.

Dla kogo obuwie ortopedyczne,
obuwie indywidualne ?

Obuwie ortopedyczne przeznaczone jest dla dzieci oraz osoby dorosłe potrzebujące specjalnego zaopatrzenia m.in:

  • Dzieci posiadające dużą koślawość stóp
  • Dzieci ze stopą końsko-szpotawą
  • Osoby ze skrótem kończyny
  • Pacjentów ze słoniowacizną stóp
  • Osoby chorujące na Reumatoidalne Zapalnenie Stawów
  • Pacjenci ze stopą cukrzycową
  • Osoby posiadające problemy z chodem (przenoszeniem kończyny, kolebowaniem stopy)
  • Pacjenci z koślawymi palcami (halluksy)
  • Osoby ze stopą wrażliwą

Dofinansowanie do butów ortopedycznych

Na obuwie ortopedyczne wykonywane na zamówienie przysługuje dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, po spełnieniu odpowiednich kryteriów, zależnych od danego kodu NFZ.

Jak Możemy uzyskać dofinansowanie?

Uzyskanie refundacji następuje poprzez diagnozę lekarską oraz wystawienia wniosku przez osobę do tego uprawnioną.

Osoby uprawnione do wystawienia zlecenia na obuwie ortopedyczne wykonywane na zamówienie:

Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie:
ortopedii traumatologii lub chirurgii ortopedycznej, lub chirurgii urazowo-ortopedycznej, lub ortopedii i traumatologii i traumatologii narządu ruchu
neurologii
neurologii dziecięcej
reumatologii
chirurgii dziecięcej
diabetologii
onkologicznej 

Na stronie mogą być prezentowane wyroby medyczne. Dla bezpieczeństwa każdego z nich używaj zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.