Wady wrodzone, wypadki, urazy, choroby – niepełnosprawność może mieć różne przyczyny. Gdy do niej dochodzi, życie zmienia się o 180 stopni. W takim przypadku osoby z niepełnosprawnością i ich bliscy powinni pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do nowej sytuacji. Jakie obszary będą wymagały wprowadzenia zmian? Wyjaśnia centrum medyczno-rehabilitacyjne Relax-Med.
Wózek inwalidzki dla osoby z niepełnosprawnością. Jak go zakupić?
Gdy osoba z niepełnosprawnością ma trudności z samodzielnym poruszaniem się, wsparciem jest wtedy wózek inwalidzki. Taki sprzęt można obecnie znaleźć w sprzedaży w wielu wariantach.
Nowoczesne wózki inwalidzkie dla osób z niepełnosprawnością wyróżniają się konstrukcją ułatwiającą poruszanie się, zapewniając przy tym wysoki komfort i bezpieczeństwo dla użytkownika.
Wózki dla osób z niepełnosprawnością można podzielić na różne kategorie, w tym na:
- Wózki standardowe – wykonane ze stali albo aluminium, poruszane siłami rąk,
- Wózki specjalne – wyposażone w dodatkowe elementy stabilizujące plecy i głowę, pozwalają na pochylenie oparcia,
- Wózki aktywne, sportowe – przeznaczone dla osób, które szukają wózków lekkich, zwrotnych,
- Wózki elektryczne – dzięki temu, że są wyposażone w akumulator, mogą być łatwo prowadzone, sterowane są za pomocą joysticka,
- Wózki dziecięce – specjalnie zaprojektowane z myślą o małych użytkownikach, oferowane są jako ręczne i elektryczne.
Można również otrzymać dofinansowanie do wózków inwalidzkich, które pozwala na zakupienie niezbędnego wyposażenia w niższej cenie. NFZ oferuje refundację w wysokości do 3 tys. zł zależnie od typu wózka. Środki mogą przekazać też inne instytucje, w tym PFRON w ramach programu „Aktywny samorząd”. Wówczas refundacja wynosi nawet do 10-25 tys. zł.
Szeroka gama wózków inwalidzkich czeka w sklepie Relax-Med, który pomaga swoim klientom w uzyskaniu dofinansowań.
Rehabilitacja w niepełnosprawności. Dlaczego warto i jaką metodę wybrać?
Dzięki rehabilitacji możliwa jest poprawa stanu osób z różnymi dolegliwościami układu ruchu. Ma ona również duże znaczenie w przypadku niepełnosprawności, by zachować odpowiednią ruchomość i powrócić do sprawności. Kiedy potrzebna jest rehabilitacja osób z niepełnosprawnością?
Stosowana jest ona u osób z różnymi dolegliwościami, zarówno z lekkim, jak i znacznym stopniem niepełnosprawności. Skierowana jest do tych, które mają szansę na powrót do sprawności – częściowej albo całkowitej, a także stanowi wsparcie dla tych, u których problemy są poważniejsze.
W przypadku osób z niepełnosprawnościami bardzo często polecane są metody fizjoterapeutyczne jak McKenzie, Mulligan, Kaltenborn, PNF. Tego rodzaju terapie manualne prowadzone przez fizjoterapeutę polegają na wprawieniu w ruch mięśni i stawów, a także pomagają w neuromobilizacji, czyli wspomagają działanie tkanki nerwowej.
Z powyższych metod można skorzystać w gabinecie rehabilitacyjnym Relax-Med działającym w Rybniku.
Likwidacja barier architektonicznych. Jak przygotować dom do potrzeb osoby z niepełnosprawnością?
Przystosowanie otoczenia do osób z niepełnosprawnością ruchową jest bardzo ważne dla ich codziennego komfortu i bezpieczeństwa. W tym przypadku kluczowa jest likwidacja barier architektonicznych, które stanowią dla nich przeszkodę w poruszaniu się po domu i w jego okolicy.
Barierami architektonicznymi dla osób z niepełnosprawnością, są w szczególności:
- Schody zewnętrzne i wewnętrzne w domu,
- Wysokie progi oraz za wąskie drzwi uniemożliwiające przejazd wózka inwalidzkiego.
- Podnośniki
Aby osoba z niepełnosprawnością mogła łatwiej przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami, montuje się urządzenia dźwignicowe. Zaliczane są do nich krzesełka schodowe, platformy oraz windy. Na zewnątrz można też zamontować podjazd dla osób używających wózka inwalidzkiego.
Duże znaczenie ma także odpowiednie dostosowanie łazienki do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Aby osoba używająca wózka inwalidzkiego lub innych sprzętów wspierających ruch mogła korzystać z niej samodzielnie, powinna być ona wyposażona w przystosowane do jej potrzeb prysznic, toaletę, umywalkę, a także uchwyty.
Na zakup wyposażenia i wykonanie remontów likwidujących bariery architektoniczne można również uzyskać dofinansowanie.