Dzięki endoprotezom można przywrócić utraconą funkcję kończynom. Aby uzyskać najlepszy efekt zabiegu wszczepienia endoprotezy, duże znaczenie ma odpowiednie postępowanie pacjenta po jego wykonaniu. O czym powinno się wtedy pamiętać?
Czym jest endoprotezoplastyka?
Endoprotezoplastyka to zabieg chirurgiczny polegający na zamianie uszkodzonego lub zużytego stawu na sztuczny, który nazywany jest endoprotezą.
Zabieg ten jest wykonywany w celu złagodzenia bólu i poprawy ruchomości stawu u pacjenta, na przykład w przebiegu różnych chorób, po kontuzjach, wypadkach.
Endoprotezoplastyka może być wykonywana na różnych stawach. Najczęściej wszczepia się sztuczny staw kolanowy i biodrowy, rzadziej natomiast endoprotezy ramienne, łokciowe.
Jak postępować po wszczepieniu endoprotezy?
Po wszczepieniu endoprotezy należy przestrzegać pewnych zasad, aby doszło do prawidłowego zagojenia się ran, a także po to, aby uniknąć powikłań. O czym trzeba pamiętać? Czego nie wolno robić po endoprotezie kolana, biodra lub innego stawu?
- Pamiętaj o przyjmowaniu leków przepisanych przez lekarza – zazwyczaj są to leki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe.
- Stosuj się do zaleceń lekarza – lekarz przekaże wszystkie najważniejsze wskazówki dotyczące postępowania po zabiegu.
- Korzystaj z rehabilitacji – profesjonalna rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty pozwoli na wzmocnienie kończyn i odzyskanie ruchomości stawu.
- Prowadź zalecone ćwiczenia – ćwiczenia rozciągające i wzmacniające staw, służące do pionizacji, chodzenie z balkonikiem rehabilitacyjnym, kulą.
- Unikaj nadmiernego wysiłku i nadwyrężania stawu – nie przeciążaj go i nie rób niczego, co mogłoby go uszkodzić, na przykład nie noś ciężarów, nie schylaj się.
- Stosuj właściwą pozycję podczas leżenia, siedzenia i stania – nie wykręcaj kończyny lub stopy, nie krzyżuj i nie łącz nóg, nie leż na operowanej nodze, nie opieraj na niej rąk, nie wykonuj dużych kroków.
- Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu się – zdrowe i zbilansowane posiłki pomogą ci szybciej się zregenerować.
- Zminimalizuj ryzyko upadku – urządź swoje otoczenie tak, aby ryzyko upadku było niższe, na przykład stosuj dywaniki antypoślizgowe, unikaj wchodzenia po schodach.
- Bądź cierpliwy – proces regeneracji po zabiegu endoprotezoplastyki może trwać kilka miesięcy. Ważne jest wtedy, aby stosować się do zaleceń lekarza i regularnie ćwiczyć, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.
Obluzowanie endoprotezy – jak je rozpoznać?
Obluzowanie endoprotezy to powikłaniem, w którym sztuczny staw nie jest prawidłowo osadzony w kości. Jakie objawy obluzowania endoprotezy wskazują na taki problem?
Główne objawy obluzowania endoprotezy to:
- Nasilający się ból w miejscu, w którym znajduje się endoproteza,
- Trudności z poruszaniem kończyny,
- Problemy z utrzymaniem równowagi,
- Osłabienie siły w stawie z endoprotezą,
- Deformacja stawu z endoprotezą.
W przypadku objawów wskazujących, że endoproteza obluzowała się, należy skontaktować się z lekarzem. Przeprowadzi on badanie fizykalne i ewentualnie zleci dodatkowe badania, takie jak rentgen lub rezonans magnetyczny, aby potwierdzić diagnozę i zdecydować o dalszym postępowaniu. W razie potrzeby może być konieczne ponowne przeprowadzenie zabiegu endoprotezoplastyki.