Co to są środki pomocnicze?
Środki pomocnicze to pomoce dla osób niepełnosprawnych znacznie ułatwiające lub umożliwiające im aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, np. pomoce optyczne dla niedowidzących, aparaty słuchowe czy cewniki.
Środki pomocnicze refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), natomiast jeżeli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności i wymagana była dopłata, to możesz zwrócić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR-u) o dodatkowe dofinansowanie do środków pomocniczych.
Poniżej opisaliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące dodatkowego dofinansowania do zakupionych już środków pomocniczych.
Przykładowy wykaz środków pomocniczych
- Protezy
- Ortezy
- Gorsety i kołnierze ortopedyczne
- Obuwie ortopedyczne
- Kule i laski inwalidzkie
- Balkoniki i podpórki do chodzenia
- Wózki inwalidzkie
- Aparaty słuchowe
- Soczewki okularowe
- Cewniki
- Worki do zbiórki moczu
- Pieluchomajtki
- Rurka tracheostomijna
- Krtań elektroniczna
- Peruki
- Pas przepuklinowy
- Pas brzuszny
- Poduszka przeciwodleżynowa
- Materac przeciwodleżynowy
Warunki uzyskania dofinansowania na środki pomocnicze
- Posiadanie dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność
- Kryteria dochodowe: o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, jeżeli przeciętny miesięczny dochód, nie przekracza kwoty:
– 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym (obowiązujące od grudnia 2023 do lutego 2024 roku 3 597,48 zł)
– 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej (obowiązujące od grudnia 2023 do lutego 2024 roku 4 676,72 zł)
Dofinansowanie nie przysługuje jeżeli osoba ubiegająca się o dofinansowanie ma zaległości wobec PFRON lub osoba ta była, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy o dofinansowanie ze środków PFRON, rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego podmiotu.
Czy świadczenie wychowawcze (800+) powinno być wliczane do dochodu?
Świadczenie wychowawcze, będące świadczeniem nieopodatkowanym, nie zawiera się w ww. ustawowej definicji dochodu, w związku z tym nie jest dochodem w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Świadczenia rodzinne, które wliczają się do dochodu to m.in:
- Zasiłki chorobowe
- Zasiłek opiekuńczy
- Alimenty
- Dochody uzyskiwane w kraju i za granicą
Dokumenty wymagane do otrzymania zwrotu kosztów z PCPR
- Wniosek o dofinansowanie: wniosek znajdziesz na stronie internetowej PCPR lub w miejscu swojego zamieszkania
- Dokument potwierdzający niepełnosprawność (oryginał do wglądu)
- Faktura potwierdzająca zakup, z rozbiciem na kwoty, jakie pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (refundacja) oraz kwotę, jaką zapłacił (dopłacił) świadczeniobiorca (osoba, dla której został zakupiony sprzęt)
- Kopię zlecenia wraz z określeniem ceny nabycia ( wyodrębnione muszą być kwoty pokryte w ramach refundacji oraz udział własny osoby niepełnosprawnej, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż określony limit finansowania w ramach NFZ) potwierdzoną za zgodnością przez świadczeniodawcę (realizatora) realizującego zlecenie (np. sklep medyczny) oraz termin realizacji zlecenia od momentu przyjęcia go do realizacji
Maksymalne dofinansowanie z PFRON
- Do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej wyznaczonego w limicie ceny NFZ
- Do 150% sumy kwoty limitu, wyznaczonego przez NFZ oraz udziału własnego osoby niepełnosprawnej, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit w rozporządzeniu Ministra Zdrowia
PCPR określa terminy składania i rozpatrywania wniosków w ciągu danego roku oraz podejmuje decyzję o wysokości dofinansowania.