Dofinansowanie do protezy
Pacjent po amputacji kończyny, który jest ubezpieczony może ubiegać się o wsparcie finansowe na zakup zaopatrzenia protetycznego w ramach różnych funduszy.
Na początek warto zwrócić się o dofinansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia. W tym celu należy udać się do lekarza rodzinnego, który wyda skierowanie do specjalisty. Następnie specjalista zleci wypisanie odpowiedniego wniosku, z którym należy postępować według jego wskazówek.
Pacjenci posiadający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą starać się o dodatkowe dofinansowanie ze środków PFRON. W tym celu należy udać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Kwota dofinansowania z PFRON może wynieść 80-150% sumy, którą przyznaje NFZ na daną protezę. Wszelkich informacji udzielą pacjentowi pracownicy MOPS lub PCPR.
W przypadku osób aktywnych zawodowo, które nie ukończyły 65. roku życia istnieje możliwość skorzystania z programu PFRON o nazwie „Aktywny Samorząd”, wtedy oprócz dofinansowania z NFZ pacjenci mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 000 zł na protezę uda lub 14 000 zł na protezę podudzia.
Pacjent może ubiegać się o refundacje co 3 lata. W tym okresie przysługuje mu również jednorazowa wymiana leja i naprawa protezy. Pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą ubiegać się o refundacje wcześniej.
Jak uzyskać protezę kończyny z refundacją z Narodowego Funduszu Zdrowia w 4 krokach?
KROK 1: Wizyta u lekarza specjalisty, który wypisuje wniosek (zlecenie) na zaopatrzenie ortopedyczne z konkretnym kodem NFZ. Skierowanie do lekarza specjalisty pacjent może otrzymać od lekarza rodzinnego.
KROK 2: Konsultacje z pracownikiem zakładu protetycznego Relax-Med (tel. kontaktowy: +48 530 432 289), który pomoże z dokumentacją NFZ oraz opowie o możliwościach dodatkowego finansowania.
KROK 3: W trakcie konsultacji protetyk ocenia stan amputowanej kończyny oraz gotowość do zaprotezowania. Następnie pobiera miarę i rozpoczyna pracę nad protezą.
KROK 4: Kolejne spotkania to przymiarki wykonanej protezy i ewentualne poprawki. Po dopasowaniu protezy, następuje jej wydanie oraz instruktaż użytkowania.
Wniosek (zlecenie) NFZ na zaopatrzenie ortopedyczne powinien zawierać odpowiedni kod. Poniżej przedstawiamy wybrane kody NFZ na protezy kończyn dolnych. W razie wątpliwości, warto skonsultować się z naszymi specjalistami, którzy pomogą nie tylko z wyborem kodu, ale także z całą dokumentacją związaną z dofinansowaniami.
Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację, doradzimy i pomożemy z formalnościami:
tel. kontaktowy: +48 530 432 289