Aby korzystać z protezy kończyny wygodnie, konieczne jest stosowanie odpowiedniego leja protezowego. Zobacz, czym dokładnie jest lej protezowy oraz lej silikonowy przeznaczony do protezy!
Lej do protezy – co to jest?
Leje protezowe są rodzajem elementów przeznaczonych do korzystania z protezy, które pozwalają na osadzenie jej na kikucie kończyny.
Obecnie wykorzystuje się różne rodzaje lejów protezowych, które są dopasowane indywidualnie do kończyny, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie odpowiedniego komfortu oraz sprawności osoby po amputacji.
Rodzaje lejów protezowych
Leje protezowe wykonuje się głównie z tworzyw sztucznych, które wyróżniają się odpowiednią wytrzymałością i zapewniają wygodę użytkownikowi.
Obecnie najczęściej spotyka się kilka typów lejów protezowych:
– klasyczne leje protezowe
– silikonowe leje protezowe
– węglowe leje protezowe
– elastyczne leje protezowe
– leje protezowe podciśnieniowe
– leje protezowe typu open fitting
Skupmy się tutaj na silikonowych lejach protezowych, ponieważ obecnie są one bardzo popularne i często polecane ze względu na ich liczne zalety.
Leje silikonowe do protezy kończyny – czym się wyróżniają?
Silikony są materiałami używanymi w medycynie w wielu celach. Stosowane są one też do wykonania protez, a dokładnie lejów protezowych. Co to jest lej silikonowy do protezy kończyn?
Termin ten odnosi się do leja protezowego powstałego z silikonu. Również nazywany jest on wkładem silikonowym albo linerem. Taki wyrób umieszczany jest w sztywnym leju protezowym.
Ze względu na zastosowanie silikonu możliwe jest wtedy uzyskania efektu „drugiej skóry”, dlatego też osoby po amputacjach mogą znacznie wygodniej korzystać z protezy.
Obecnie, gdy chodzi o rodzaje i koszty, tego typu leje są dostępne w wielu wariantach, wobec tego mogą być one dopasowane indywidualnie do użytkownika, aby zapewnić mu najwyższy poziom wygody.
Zalety silikonowych lejów protezowych
Oto najważniejsze zalety tego typu wyrobów:
Ze względu na swoje właściwości leje silikonowe są bardzo dobrze przyczepne do kikuta kończyny, dlatego też pozwalają one na dodatkową ochronę skóry przed podrażnieniem, ranami na skutek używania protezy.
Również dzięki tym lejom można zrezygnować z noszenia specjalnego pasa przytrzymującego protezę.
Ponadto silikonowe leje protezowe charakteryzują się bardzo dobrą amortyzacją, gdy wykonane są one z grubszego materiału, dlatego też pozwalają na uzyskanie większej wygody i stabilności, dlatego nadają się one również dla aktywnych osób.
Jak dobiera się lej silikonowy do protezy kończyny?
Jako że w sprzedaży znajduje się pełna gama tego typu elementów, ważne jest również ich odpowiednie dobranie do potrzeb użytkownika.
Najlepiej zatem uwzględnić wtedy jak najwięcej czynników, między innymi:
– Typ amputacji, na przykład mogą być one wykorzystane przy amputacji podudzia,
– Poziom dynamiki ruchu, który odnosi się do aktywności osoby po amputacji – silikonowe leje mogą być używane również przez osoby uprawiające sporty.
– Rozmiar leja standardowego – należy odpowiednio dobrać lej silikonowy zależnie od tego, jaki jest rozmiar sztywnego leja standardowego, by uzyskać odpowiednie dopasowanie.
– Profil leja silikonowego – odnosi się on do grubości silikonu, na przykład może ona wynosić 3 mm czy 6 mm.
– Typ silikonu – producenci oferują również leje o różnych wariantach, na przykład leje miękkie, które przeznaczone są dla osób posiadających wypukłości kostne albo leje zawierające dodatkowe składniki poprawiające kondycję skóry w przypadku osób ze zmianami skórnymi.
Gdzie można kupić lej silikonowy?
Lej silikonowy można zamówić w pracowni ortopedycznej Relax-Med w Rybniku. Pracownia ta specjalizuje się w sprzedaży protez kończyn i oferuje szeroką gamę lejów silikonowych o różnych rozmiarach i kształtach, aby dopasować je do indywidualnych potrzeb i wymagań każdego pacjenta. W Relax-Med można skorzystać z fachowej pomocy i doradztwa specjalistów, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego leja silikonowego i zapewnią wysoką jakość usług. Zadzwoń i umów się na bezpłatną wizytę – 530 432 289.
Wymiana leja w protezie kończyny dolnej – refundacja NFZ
Od 1 stycznia 2024 zmieniają się zasady refundacji NFZ do protez kończyn dolnych, przeczytaj tutaj: Refundacja NFZ 2024 protezy kończyny dolnej – stopy, podudzia, uda, stawu biodrowego