Ból pleców na wysokości łopatek – co do niego prowadzi i jak go złagodzić?

Ból pleców zlokalizowany na wysokości łopatek jest częstą dolegliwością, która może mieć różne przyczyny. Kiedy najczęściej dochodzi do takich problemów bólowych? W jaki sposób zredukować ból?

Przyczyny bólu pleców na wysokości łopatek – co może go wywołać?

Gdy odczuwany jest ból między łopatkami, w takim przypadku może mieć on wiele przyczyn, dlatego też kluczowe znaczenie dla jego zredukowania ma ich wykrycie. Co najczęściej powoduje ból pleców między łopatkami?

Nadwyrężenie mięśni
Najczęściej przyczyną dolegliwości jest nadmierny wysiłek fizyczny lub nagłe ruchy, które mogą prowadzić do nadwyrężenia mięśni górnej części pleców, powodując ból pleców na wysokości łopatek.

Problem ten może pojawić się między innymi w przypadku uprawiania sportów, podnoszenia ciężkich przedmiotów, ale również na skutek urazów, na przykład upadu czy wypadku samochodowego.

Zła postawa
Kolejnym częstym powodem pojawienia się bólu między łopatkami jest nieprawidłowa postawa ciała.

Dolegliwości tej sprzyjają garbienie się oraz siedzenie przez dłuższy czas bez odpowiedniego podparcia dla pleców. Problem ten często dotyka osób pracujących w pozycji siedzącej przed komputerem, ponieważ spędzają one bez ruchu bardzo dużo czasu, co prowadzi do zastania mięśni i następnie do ich bolesności.

Ucisk nerwu
U wielu osób problemem związanym z bólem w rejonie między łopatkami może być też uciskanie nerwu, które określane jest jako nerwoból. Często towarzyszy mu również uczucie mrowienia.

Zesztywniające zapalanie stawów kręgosłupa (ZZSK)
Jest to zapalna choroba autoimmunologiczna, w której dochodzi do nadmiernego zesztywnienia stawów kręgosłupa.

Przepuklina dysku
Przepuklina dysku w górnej części kręgosłupa może wywierać nacisk na pobliskie nerwy, powodując nieprzyjemny ból między łopatkami.

W przypadku takiej dolegliwości mogą pojawiać się również inne objawy, między innymi związane z problemami z ruchomością.

Stany zwyrodnieniowe
Ból i sztywność w górnej części pleców mogą również powodować stany zwyrodnieniowe, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów lub choroba zwyrodnieniowa dysku.

Na zwyrodnienie kręgosłupa najczęściej narażone są osoby starsze, u których dochodzi do stopniowej utraty struktury kręgosłupa na skutek naturalnych procesów starzeniowych. Również zwyrodnieniom mogą sprzyjać infekcje, zapalenia czy guzy.

Brak równowagi mięśniowej
Osłabienie lub brak równowagi w mięśniach podtrzymujących górną część pleców może prowadzić do pojawiania się uporczywego bólu w tym regionie.

Brak równowagi mięśniowej wywołujący ból pleców między łopatkami może być efektem wad postawy, ale również wcześniej przebytych urazów czy wad wrodzonych.

Złamania kompresyjne
Inną przyczyną tej dolegliwości mogą być złamania kompresyjne, czyli inaczej złamania zgnieceniowe. Dochodzi do nich u osób, które chorują na osteoporozę i mają osłabione kości.

Złamania tego typu często pojawiają się na skutek upadków czy wypadków komunikacyjnych i powodują nagły, ostry ból pleców.

Nowotwory
Gdy często pojawia się piekący ból pleców na wysokości łopatek, w takim przypadku może on wskazywać na nowotwory, które rozwijają się w okolicy.

Ból ten może świadczyć między innymi o nowotworze płuc, raku przełyku czy chłoniakach, dlatego konieczna jest dalsza diagnostyka lekarska w celu oceny przyczyny tej dolegliwości.

Choroby serca
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ból między łopatkami może być również rezultatem schorzeń serca, a w szczególności zapalenia mięśnia sercowego oraz zawału serca. W takim przypadku bólowi towarzyszą też inne dolegliwości, między innymi duszności, zimne poty.

Kamica pęcherzyka żółciowego
Do bólu na wysokości łopatek, który zlokalizowany jest po prawej stronie, dochodzić na skutek ataku kamicy pęcherzyka żółciowego. Dolegliwości tej towarzyszą wówczas nudności, wymioty.

Sposoby łagodzenia bólu kręgosłupa na wysokości łopatek – co działa?

Zobacz, jak szybko rozluźnić mięśnie przy łopatkach i zmniejszyć odczuwane dolegliwości!

Odpoczynek i unikanie obciążających czynności
Jeśli przyczyną bólu jest nadmierne napięcie mięśni, należy odpocząć i unikać czynności, które go nasilają.

Ćwiczenia
Delikatne ćwiczenia na ból pleców między łopatkami mogą pomóc złagodzić napięcie i poprawić siłę mięśni. Zaleca się w tym przypadku ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie grzbietu.

Rehabilitacja

Rehabilitacja dla dorosłych, czy dzieci obejmuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu oraz techniki rozluźniające, prowadzone pod nadzorem doświadczonego terapeuty fizycznego.

Poprawa postawy
Należy utrzymywać proste plecy i unikać garbienia się. Warto także korzystać z ergonomicznych krzeseł podczas pracy, które pomagają w zachowaniu prawidłowej postawy.

Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty
Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen lub paracetamol, mogą pomóc w doraźnym złagodzeniu łagodnego i umiarkowanego bólu pleców.

Poza lekami ogólnoustrojowymi można również korzystać z leków miejscowych w formie rozgrzewających lub chłodzących maści, żelów.

Masaż
Masowanie mięśni górnej części pleców lub stosowanie dodatkowych akcesoriów, na przykład wałków, może pomóc złagodzić napięcie i dyskomfort mięśni.

Redukcja stresu
Stres może przyczyniać się do nadmiernego napięcia i bólu mięśni. W takiej sytuacji warto prowadzić ćwiczenia relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja lub joga, które mogą pomóc złagodzić zarówno stres, jak i ból.

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.