Decyzja dotycząca wyboru wózka inwalidzkiego powinna być dobrze przemyślana. Wybór właściwego modelu wpływa bowiem na codzienny komfort i niezależność osoby z niepełnosprawnością. Jak wybrać wózek inwalidzki? Oto poradnik, w którym znajdziesz najważniejsze informacje!
Rodzaje wózków inwalidzkich
Zacznijmy od tego, jakie są rodzaje wózków inwalidzkich, ponieważ różnią się one pomiędzy sobą swoją konstrukcją i zastosowaniem. Wydziela się poniższe typy wózków dla niepełnosprawnych:
Wózki inwalidzkie manualne
Manualny, inaczej ręczny wózek dla niepełnosprawnych jest przeznaczony do napędzania siłą fizyczną osoby, która z niego korzysta. W tym celu przesuwa ona ręce po specjalnych uchwytach przy kołach.
Wózki inwalidzkie manualne są łatwe w prowadzeniu, lekkie, a także często nadają się do składania, dlatego można je łatwo przechowywać i transportować, na przykład w samochodzie.
Wózki inwalidzkie aktywne
Jest to rodzaj wózka inwalidzkiego manualnego, który wyróżnia się aerodynamiczną konstrukcją, węższymi kołami, a także systemem amortyzacji. Taka konstrukcja wózka przekłada się na jego większa szybkość, dlatego dobrze sprawdza się na długich dystansach. Dodatkowo wózki te są mniej zabudowane, dzięki czemu wspomagają samodzielność.
Wózki inwalidzkie elektryczne
Elektryczny wózek dla niepełnosprawnych wyposażony jest w silnik elektryczny, dlatego jego użytkownik nie musi korzystać z siły własnych rąk, by się poruszać. Właśnie dlatego takie wózki rekomendowane są dla osób o ograniczonej sprawności fizycznej. Kierowanie wózkiem elektrycznym odbywa się za pomocą podręcznego joysticka znajdującego się w podłokietniku. Wózek ten wymaga regularnego ładowania akumulatorów, by można było z niego korzystać.
Wózki inwalidzkie dziecięce
Są to wózki inwalidzkie przeznaczone specjalnie dla młodszych użytkowników. Charakteryzują się mniejszą konstrukcją, dlatego znakomicie sprawdzają się dla dzieci. Dostępne są zarówno jako wózki manualne, jak i elektryczne.
Wózki inwalidzkie specjalistyczne
Specjalistyczne lub specjalne wózki są dostosowane do specyficznych potrzeb osób niepełnosprawnych, na przykład mogą być wyposażone w wysokie, profilowane zagłówki, regulowane nachylenie siedziska i oparcia, regulowane podłokietniki, pasy stabilizujące, funkcję zmiany wysokości siedzenia. Są one przeznaczone głównie dla osób sparaliżowanych, po udarach, ze stwardnieniem rozsianym.
Wózek inwalidzki – manualny czy elektryczny?
Decyzja o wyborze rodzaju wózka inwalidzkiego – manualnego albo elektrycznego – powinna bazować na poniższych czynnikach:
• Sprawność fizyczna – osobom, które mają wystarczająco dużo siły w rękach, polecane są wózki inwalidzkie manualne, z kolei tym osłabionym, z brakiem siły albo kontroli w kończynach górnych, polecane są wózki elektryczne.
• Dystanse – pokonywanie dłuższych dystansów z użyciem wózka inwalidzkiego wymaga odpowiedniej kondycji fizycznej. Właśnie dlatego wózki ręczne polecane są dla osób z lepszą kondycją. Dla osób aktywnych znakomicie sprawdzą się wózki aktywne. Z kolei wózki elektryczne lepiej nadają się do długich dystansów, zwłaszcza dla osób słabszych, seniorów.
• Mobilność – wózki manualne są lżejsze i łatwiejsze w przenoszeniu, z kolei elektryczne cięższe i trudniejsze w transportowaniu.
Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek inwalidzki?
Odpowiedni wózek należy zatem dobrać pod kątem stopnia niepełnosprawności, wieku, schorzeń oraz sprawności i kondycji osoby, która ma z niego korzystać.
Przy zakupie wózka dla niepełnosprawnej osoby ważne jest uwzględnienie szeregu parametrów technicznych. Jak wybrać wózek inwalidzki?
• Wymiary – wózek powinien być dobrany do wzrostu użytkownika. Należy zwrócić uwagę na wymiary jego ramy, głębokość i szerokość siedziska, wysokość oparcia.
• Maksymalne obciążenie – wózek musi być też dopasowany do wagi użytkownika, dlatego należy spojrzeć na jego maksymalne obciążenie.
• Zakres regulacji – szeroka regulacja elementów wózka, w tym jego oparcia, podłokietników, podnóżka pozwala na łatwe dopasowanie do użytkownika.
• Materiały – powinny być odporne na czynniki zewnętrzne i łatwe do utrzymania w czystości. Dodatkowym atutem jest odpinana tapicerka, dzięki czemu można łatwo ją czyścić.
• Ciężar – dobry wózek powinien być lekki, aby można było go łatwiej prowadzić.
• Rodzaj kół – wózek powinien być wyposażony w lekkie, antywywrotowe koła, najlepiej z pneumatycznymi oponami. Wózki z mniejszymi kołami są lepsze dla osób o aktywnym trybie życia.
• Wyposażenie – należy zwrócić uwagę na to, jakie wyposażenie wchodzi w skład wózka, w tym rodzaj hamulców, zabezpieczeń, rączek do prowadzenia.
• Pojemność akumulatorów – w przypadku wózków elektrycznych bardzo duże znaczenie ma pojemność ich akumulatorów. Wpływa ona bowiem na dystans, jaki wózek może pokonać. Bardziej pojemne akumulatory to dłuższy czas korzystania z wózka bez konieczności jego ładowania.
• Funkcja składania – najlepszy będzie w tym przypadku wózek inwalidzki składany do samochodu, taki jak wózek manualny albo aktywny. Należy także zwrócić uwagę na sposób składania wózka. Najlepiej, aby miał on szybkozłączki, które pozwalają na łatwe i szybkie zdemontowanie kół.
Wózek inwalidzki – cena
Ceny wózków inwalidzkich są zróżnicowane i zależne głównie od ich rodzaju oraz funkcji. Ile kosztuje wózek dla niepełnosprawnych?
Podstawowe wózki ręczne można kupić w cenie już od 1000 złotych do około 6000 złotych, natomiast elektryczne to wydatek od około 4000 złotych do ponad 10000 złotych.
Jest również możliwa refundacja wózków inwalidzkich, dzięki czemu można otrzymać środki na zakup sprzętu. Dofinansowania przyznają NFZ – Narodowy Fundusz Zdrowia, PCPR – Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, a także organizacje i fundacje.