Likwidacja barier architektonicznych

Każdego dnia osoby niepełnosprawne borykają się z różnorodnymi przeszkodami. Należy jednak wiedzieć, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnościami udziela dofinansowania na likwidację barier architektonicznych. Oczywiście wszelkie konstrukcje, czy też urządzenia muszą zostać w sposób kompleksowy dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Udogodnienie mają poprawić nie tylko jakość życia osób z ograniczoną ruchomością, ale również ich opiekunów.

Podnośniki ścienne

Dzięki nim przenoszenie osoby niepełnosprawnej nie wymaga siły fizycznej. Należy zaznaczyć, że montaż może odbywać się w dowolnym miejscu np. przy łóżku, wannie, toalecie. Plusem jest fakt, że nie jest on zbyt inwazyjny, a więc nie ma potrzeby wdrażania zmian konstrukcyjnych. Należy dodać, że jeden podnośnik może być użytkowany w kilku pomieszczeniach – wymagany jest jednak montaż podstawy. Ogromnym uznaniem użytkowników cieszy się model LeviCare Q140, który posiada mocną, a zarazem funkcjonalną konstrukcję. Atutem jest również wysoki udźwig (do 140 kg) oraz możliwość regulowania ramienia. Mocowanie nie wymaga przeróbek budowlanych.

Podnośniki jezdne

Zwiększają mobilność osób niepełnosprawnych, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia opiekunów. Takie urządzenie ułatwia wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych. Warto dodać, że podnośniki jezdne występują w wielu różnych wariantach, a wybór zależy głównie od tego, do jakich celów będą wykorzystywane. Nowoczesne modele gwarantują szeroki zakres podnoszenia (nawet z poziomu podłogi). Zasilanie akumulatorowe oznacza konieczność systematycznego ładowania. W większości przypadków sterowanie odbywa się za pomocą pilota. Możliwość złożenia stanowi kolejną zaletę – jest to szczególnie ważne, jeśli podnośnik zabierany jest w podróż.

Podnośnik Goliat dla osób otyłych do 250 kg

Podnośnik i pionizator
jezdny AKS - Foldy z obracanym ramieniem

Podnośnik jezdny AKS - Foldy obracanym ramieniem

Podnośniki sufitowe

Omawiane konstrukcje wykorzystywane są zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i mieszkaniach prywatnych. Ogromnym atutem jest modułowa budowa, dzięki której montaż możliwy jest w niemal dowolnym miejscu. Szyny mocowane są do sufitu, jednak w niektórych przypadkach możliwy jest także montaż do ściany. Wszystko zależy od specyfikacji danego modelu. Użytkowanie podnośnika sufitowego jest niezwykle komfortowe, a jednocześnie bezproblemowe. Mocowanie również nie jest zbyt skomplikowane. Ponadto po czasie można rozbudować konstrukcję o nowe szyny, czy też akcesoria. System może zostać w stu procentach dopasowany do rzeczywistych potrzeb użytkownika, co czyni go uniwersalnym.

Podnośnik sufitowy LUNA

Wizualizacja podnośnika sufitowego LUNA

Podnośnik sufitowy - wizualizacja przemieszczania między pokojami

Reedukacja chodu i pionizatory

To systemy powszechnie wykorzystywane podczas rehabilitacji, czy też ćwiczeń aktywnych. Zazwyczaj składają się z podnośników sufitowych oraz pionizatorów. Warto dodać, że jest to sprawdzony sposób nie tylko na rozwój umiejętności fizycznych, ale również poprawę krążenia krwi. Wymagany jest staranny dobór pozostałych akcesoriów, czyli m.in. pasów oraz kamizelek. Priorytetem jest to, aby osiągnąć najwyższy poziom bezpieczeństwa eksploatacji.

Pionizator dla dzieci

Podnośnik jezdny, pionizator AKS Torneo IIa

Podnośnik jezdny AKS Torneo wspomagający opiekę nad osobą niepełnosprawną.

Podnośnik i pionizator jezdny AKS - Dualo mini

Kamizelki i siedziska do podnośników

Siedzisko jest potrzebne wszędzie tam, gdzie występują podnośniki. Kamizelka dla osób niepełnosprawnych musi zostać dopasowana do użytkownika. Istotne jest to, aby znajdował się on w stabilnym, a jednocześnie bezpiecznym położeniu. Nie bez znaczenia jest również wygoda użytkowania. Opisywane kamizelki nie mogą wywoływać uporczywego nacisku, czy też innych niedogodności, które utrudniłyby realizację ćwiczeń. Warto podkreślić, że siedziska do podnośników występują w tak wielu wariantach, że wybór czegoś odpowiedniego nie powinien stanowić wyzwania. Należy skupić się przede wszystkim na celach rehabilitacyjnych. Trzeba także wspomnieć o wieszaku, który dobierany jest do siedziska. To właśnie on decyduje o tym, w jakiej pozycji będzie znajdować się osoba niepełnosprawna podczas przenoszenia.

Różne rodzaje kamizelek dla niepełnosprawnych

Kamizelka dla osób niepełnosprawnych - Sposób zakładania

Adaptacja łazienki dla osób niepełnosprawnych

Łazienka użytkowana przez osoby niepełnosprawne powinna zostać w pełni przystosowana do ich możliwości oraz potrzeb. Wiele zależy od stopnia unieruchomienia. Dostępnych jest wiele sprzętów, które ułatwiają życie osób jeżdżących na wózku, czy też poruszających się za pomocą innego sprzętu medycznego. Głównym celem jest zaprojektowanie wnętrza funkcjonalnego, a jednocześnie komfortowego. Powinno ono gwarantować intymną atmosferę oraz optymalny poziom prywatności. Szereg innowacyjnych rozwiązań sprawia, że wykonywanie toalety oraz czynności higienicznych stanie się o wiele prostsze, a jednocześnie szybsze. Nie można zapomnieć także o urządzeniach dedykowanym opiekunom osób niepełnosprawnych. Każdego dnia narażeni są oni na duży wysiłek.

Zastosowanie podnośnika ściennego Levicare Q140 w łazience

Kiedy stan łazienki nie pozwala na montaż podnośnika ściennego do ściany stosujemy słupek

Adaptacja samochodu

Dzięki adaptacji samochodu wsiadanie oraz wysiadanie z samochodu będzie łatwiejsze nawet w przypadku znacznej niepełnosprawności. W sprzedaży znajdują się specjalistyczne podnośniki. Jest to doskonały wybór dla tych, którzy poruszają się na wózku inwalidzkim. Trzeba zaznaczyć, że podróżowania autem wcale nie musi być trudne oraz męczące. Na specjalną uwagę zasługują takie konstrukcje, które umożliwiają błyskawiczne wkładanie do bagażnika wózków oraz skuterów dla osób niepełnosprawnych. Umożliwiają one efektywne wykorzystanie przestrzeni. Dla osób z ograniczoną ruchomością dedykowane są także rozmaite akcesoria do prowadzanie auta np. nasadki na kierownice.

Podnośnik który ułatwia ładowanie wózka inwalidzkiego do bagażnika ( Smart Lifter )

System samochodowy Smart Transfer

Podnośnik samochodowy Smart Lifter Winda

Schodołazy i podnośniki pionowe

Osoby na wózku mają problem z przemieszczaniem się po schodach, które nie posiadają podjazdu. Taka czynność wymaga ogromnego wysiłku opiekunów. Ponadto przenoszenie wózka lub osoby niepełnosprawnej nie jest zbyt bezpieczne. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo groźnego upadku. Właśnie dlatego warto jest rozważyć wdrożenie specjalistycznych rozwiązań. Mowa tutaj o m.in. krzesłach schodowych, schodołazach, podnośnikach pionowych. Należy dodać, że tego rodzaju konstrukcje mogą zostać połączone z innymi systemami, takimi jak np. podnośniki ścienne, jezdne, sufitowe. Proces montażu jest wyjątkowo prosty, ponieważ nie wymaga on przebudowy budynku.

Schodołaz

Schodołaz PTS 130

Pacjent na schodołazie PTS 130

Wózki z napędem elektrycznym  i przystawki elektryczne

Wózek inwalidzki to absolutna podstawa – istotne jest to, aby był on prawidłowo dopasowany do wymagań osoby niepełnosprawnej. Wybór jest w dużej mierze uzależniony od tego, w jakich warunkach będzie on eksploatowany. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele wyposażone w napęd elektryczny. Dzięki nim osoba z ograniczoną ruchomością może odzyskać sporą niezależność. Atutem jest prosta obsługa, a także wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania. Trzeba dodać, że istnieją wózki elektryczne przystosowane do poruszania się w trudnym terenie. Zazwyczaj są one wyposażone w duże, a zarazem mocne koła, które świetnie radzą sobie z pokonywaniem nierówności.

Wózek elektryczny Vermeiren Turios z napędem na tylne koła

Wózek elektryczny Vermeiren Forest 3 Inital

Wózek elektryczny E-Volt Color 180h

Krzesła kąpielowe i wanny

Utrzymanie optymalnego poziomu higieny jest sporym wyzwaniem dla osób niepełnosprawnych. Krzesła kąpielowe stanowią spore ułatwienie zarówno dla użytkowników, jak i opiekunów. Dobrą opcją wydają się być modele składane, których przechowywanie nie stanowi problemu. Po złożeniu nie zajmują one zbyt dużej ilości przestrzeni, a więc sprawdzą się nawet w małym pomieszczeniu. Należy wspomnieć także o wózko-wannach, czy też wannach kąpielowych. Są to rozwiązania w pełni ergonomiczne, których wdrożenie nie powinno być problematyczne.

Podnośnik kąpielowy GK Novum 2000

Krzesło toaletowo-kąpielowe HMN M2 Mini Gas-Tip

Łóżka rehabilitacyjne

Osoby leżące oraz ograniczone ruchowo powinny posiadać specjalistyczne łóżko, które charakteryzuje się podwyższoną funkcjonalnością. Modele rehabilitacyjne nie tylko zapewniają wysoki komfort eksploatacji, ale również umożliwiają wykonywanie codziennych czynności. Ponadto dzięki nim możliwa jest realizacja ćwiczeń, a nawet rehabilitacja. Tego typu konstrukcje występują w wielu rozmaitych wariantach, a wybór stanowi kwestię bardzo indywidualną. Ogromne znaczenie ma także typ materac. Najlepiej postawić na produkt przeciwodleżynowy, który zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się ran, czy też bolesnych odparzeń. W sprzedaży dostępne są również akcesoria dodatkowe, które chronią układ kostny i zmniejszają ryzyko obciążenia kręgosłupa.

Łóżko rehabilitacyjne Vermeiren Luna II

Łóżko rehabilitacyjne Vermeiren Interval XXL dla osób otyłych

Wózek elektryczny z windą

Przedstawiany sprzęt dedykowany jest głównie tym, którzy cenią sobie nowoczesne technologie. Tego typu modele stanowią połączenie wysokiej wytrzymałości oraz niezawodności. Dzięki nim komfort, a zarazem swoboda życia osoby niepełnosprawnej może znacząco wzrosnąć. Oczywiście wózki elektryczne z windą występują w rozmaitych wariantach. Posiadają one wydajny, a jednocześnie bezawaryjny napęd. Znakomicie sprawdzają się w terenie. Amortyzują drobne wstrząsy, co przekłada się na nieprzeciętną wygodę eksploatacji. Solidne koła świetnie sprawdzają się podczas pokonywania przeszkód drogowych. Ryzyko ich przebicia jest bardzo niskie. Należy dodać, że wózek elektryczny z windą sprawdza się także podczas poruszana się wewnątrz budynku. To rozwiązanie rekomendowane w przypadku wąskich korytarzy, gdzie wykonywanie manewrów bywa kłopotliwe. Istnieje możliwość obracania się w osi, co stanowi ogromne udogodnienie.

Wózek elektryczny z windą Vermeiren

Podnośnik pionowy platforma dla wózków inwalidzkich do 180 kg Heymer

Aluminiowe szyny podjazdowe i podnośniki pionowe – Platformy dla niepełnosprawnych

Rampy podjazdowe wykonane z aluminium mogą zostać umieszczone w dowolnym miejscu. Sprawdzają się np. podczas wkładania wózka inwalidzkiego do bagażnika. To również doskonała opcja w przypadku schodów, gdzie nie mamy do dyspozycji podjazdów. Szyny stanowią spore odciążenie, szczególnie jeśli wózek inwalidzki wyróżnia się wysoką wagą. Oczywiście powierzchnia posiada właściwości antypoślizgowe,co zwiększa stabilność poruszania się kół. Dodatkowo rampy posiadają ergonomiczne uchwyty. Należy wspomnieć, że aluminium jest tworzywem wytrzymałym, a jednocześnie niepodatnym na korozję. Właśnie dlatego przez długie lata pozostanie w nienaruszonym stanie.

Podnośnik pionowy do wózków inwalidzkich HEYMER, możesz przestać przejmować nimi przejmować. Jest to nowoczesna platforma do podnoszenia wózków inwalidzkich o całkowitym obciążeniu do 180 kg. Możesz łatwo nią sterować za pomocą wygodnego pilota.

Ten podnośnik pionowy może podnieść wózek inwalidzki na wysokość 125 cm. Jest to nowoczesny podnośnik  dla niepełnosprawnych.

 

Osoby, które pragną skorzystać z dofinansowania na likwidację barier architektonicznych powinny skontaktować się z wykwalifikowana obsługą Relax-Med. Nasze przedsiębiorstwo od wielu lat specjalizuje się w pozyskiwaniu środków finansowych dla osób niepełnosprawnych. Z chęcią doradzimy najkorzystniejsze rozwiązanie, a także pomożemy w załatwieniu formalności. Zajmujemy się także sprawnym oraz fachowym montażem rozmaitych konstrukcji np. podnośników.

Likwidacja barier architektonicznych a dostosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej

Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych

Dofinansowanie ” Likwidacja barier architektonicznych ” kto może się ubiegać ?

Na stronie mogą być prezentowane wyroby medyczne. Dla bezpieczeństwa każdego z nich używaj zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.