Medyczne pasy kompresyjne – czym są i kiedy je nosić?

Kompresjoterapia jest szeroko wykorzystywana w różnych dziedzinach medycyny. W celu jej prowadzenia często stosowane są specjalne pasy kompresyjne. Co warto o nich wiedzieć? Zachęcamy do lektury!

Pas kompresyjny – co to jest?

Pasy kompresyjne, także określane jako ortopedyczne, kompresujące, uciskowe albo pooperacyjne, są rodzajem specjalnych pasów używanych najczęściej po zabiegach oraz w trakcie rekonwalescencji, ale również przez sportowców czy osoby, które chcą zadbać o swój wygląd.

Tego rodzaju pasy wyprodukowane są z przewiewnych, elastycznych, ale jednocześnie dość sztywnych materiałów, które wyposażone są zwykle w zapinki albo rzepy dla łatwego zakładania i zdejmowania. Występują w różnych kolorach i rozmiarach, a także mogą być dopasowane do anatomii mężczyzn i kobiet.

Jakie jest przeznaczenie pasów kompresyjnych?

Pasy uciskowe przeznaczone są do stosowania na tułowiu w celu stabilizacji i podtrzymania tkanek oraz zredukowania ryzyka pojawienia się powikłań pozabiegowych. Pomagają również w szybszej rekonwalescencji po zabiegach.

Dodatkowo pasy pozwalają na wzmocnienie mięśni, łagodzą dolegliwości bólowe oraz mają działanie ochronne.

Rodzaje pasów kompresyjnych

Pasy kompresyjne dzieli się na różne kategorie zależnie od ich przeznaczenia. Są to:

Pasy piersiowe – torako, gorsety
Tego typu pasy używane są głównie przez kobiety po zabiegach takich jak: powiększenie piersi, pomniejszenie piersi, mastektomia – usunięcie piersi, rekonstrukcja piersi i podobnych. Ze względu na swoje działanie uciskowe stanowią ratunek dla biustu po operacji i pomagają w szybszym powrocie do zdrowia. U mężczyzn stosowane są po zabiegach na klatce piersiowej.

Występują w różnych wariantach, na przykład jako gorsety zakrywające piersi dla kobiet oraz pasy torako dla kobiet i mężczyzn, które wyposażone są w regulowane szelki. Pasy torako dla kobiet mogą mieć także wycięcia na piersi.

Pasy brzuszne
Czym jest pas na brzuch po operacji? To rodzaj anatomicznie ukształtowanego pasa zakładanego na brzuch. Pasy te występują również w wariancie stomijnym dla osób korzystających ze stomii.

Takie pasy medyczne mogą być używane zarówno po zabiegach w obrębie jamy brzusznej, jak i w celu poprawy sylwetki, na przykład po ciąży – określane są wtedy jako pasy poporodowe.

Pasy przepuklinowe
Ten rodzaj pasów przeznaczony jest specjalnie dla osób z przepuklinami. Mogą być one używane w przypadku przepuklin brzusznych, pachwinowych oraz pooperacyjnych. Dostępne są w wariantach dla kobiet i dla mężczyzn, a także jako pasy jednostronne albo obustronne.

Mogą być one używane u osób przed operacjami, po operacjach oraz wtedy, gdy wykonanie operacji przepukliny nie jest możliwe.

Kiedy zaleca się nosić pasy kompresyjne?

Wybrane przypadki, gdy stosowane są pasy kompresyjne:
– Zabiegi na piersiach,
– Okres po porodzie,
– Złamania żeber,
– Zabiegi na jamie brzusznej,
– Zabiegi kardiochirurgiczne,
– Zabiegi torakochirurgiczne – na klatce piersiowej,
Przepuklina brzuszna, pachwinowa, pooperacyjna,
– Choroby zwyrodnieniowe i zapalne stawów,
– Dolegliwości kręgosłupa, na przykład rwa kulszowa.

Jak stosuje się pasy kompresyjne?

W pierwszej kolejności konieczne jest dobranie ich odpowiedniego rozmiaru – w tym celu warto posłużyć się tabelą rozmiarów producenta.

Zakładanie pasa powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Gdy pas ma opcję regulacji, należy dokładnie dopasować go do sylwetki.

Należy pamiętać, aby nie stosować pasów bezpośrednio na uszkodzoną skórę, na przykład rany, otarcia.

Jak długo należy nosić pas uciskowy?

O tym, jak długo nosić pas po operacji, decyduje lekarz, który zaleca jego stosowanie. Czas ten zależny jest od wskazań, w tym od rodzaju operacji, jej przebiegu oraz stanu pacjenta.

Zazwyczaj pasy kompresujące stosowane są w okresie od 2 tygodni do 3 miesięcy po przeprowadzonym zabiegu.

Pasy kompresyjne to wyroby medyczny. Używaj je zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.